צרעות

הצרעה המזרחית (דבור), הצרעה הגרמנית וצרעת הפלך, הן מטרד קשה לאדם עקב עקיצתן המסוכנת (במקרים של רגישות מיוחדת אף קיימת סכנה לחיים).

מבנה משפחת הצרעות:

מלכה – הנקבה היא היחידה המתפקדת ברבייה, ואחראית לייסד את המשפחה בעונת האביב. היא מחפשת מקום מתאים לקן, בונה את התאים הראשונים מטפלת במחזור הראשון של הרימות ומביאה מזון. לאחר שהעמלות הראשונות בוקעות, ממשיכה המלכה בהטלה בלבד/

עמלות –  נקבות בעלות אברי רבייה מנוונים וחסרות תפקיד ברבייה. הן מבצעות את רוב התפקידים בקן כגון האכלת הרימות, שמירה על הקן, בנייה, ויסות טמפרטורה, חפירה, ניקוי ואיסוף מזון.

זכרים –  מופיעים רק בסוף הקיץ ותפקידם מסתכם בהפריית מלכות צעירות. במהלך חייהם ניזונים מרוק הרימות בלבד.

התפתחות הצרעות:

גלגול מלא: ביצה>חמש דרגות זחל> טרום גולם> גולם>בוגר.
משך ההתפתחות של העמלות 29 ימים, של הזכרים 40 יום ושל המלכות 42 יום, בימי הקיץ החמים.

תזונה:

​מזון הצרעות מורכב מחלבון מן החי (בשר ודגים), פחמימות סוכרים, דבש, צוף, טל דבש ופירות.

המחזור השנתי:

​עם תחילת האביב בחודשים מרץ אפריל, מתעוררת המלכה הצעירה המופרית מתרדמת החורף ומתחילה בייסוד משפחה. תחילה היא מחפשת מקום מתאים לבניית קן, לרוב בתוך האדמה. היא בונה תאים אחדים במקום שהיא בוחרת לקינון ומטילה בהם ביצים. בתקופה זאת המלכה מבצעת את כל העבודות: מביאה חומר לבנייה הכולל אדמה ומים, ממשיכה להטיל, עוסקת בהבאת מזון ומטפלת ברימות. 
שבוע לאחר גיחת העמלות הראשונות, בסביבות סוף מאי, הן מתחילות לבצע את כל העבודות בקן, פרט להטלת ביצים. מחודש יוני קצב הטלת הביצים של המלכה גובר ובמקביל גם קצב הבנייה של העמלות. בסוף אוגוסט ותחילת ספטמבר אוכלוסיית הצרעות מגיעה לשיא ומתחילה בניית תאים גדולים המיועדים למלכות חדשות ולזכרים. 
לאחר גיחת המלכות הצעירות והזכרים מתקיים מעוף כלולות שממנו חוזרות המלכות הצעירות מופרות. עם בוא הגשמים הקן מתחסל. המלכות הצעירות נכנסות לתרדמה במקומות סתר מתאימים.

מפתח לזיהוי המינים:

צרעה מזרחית – הגוף קצר מ- 20 מ"מ, הצבע אדום חום לרוחב הבטן נמשכים פסים צהובים, המצח והפנים צהובים והמחושים חומים.

צרעת הפלך – צורת הבטן כפלך, מחודד משני קצותיו. החיבור בין החזה לבטן ארוך יחסית.

צרעה גרמנית – השפה הקדמית של הבטן קטומה.

תיאור קני הצרעות:

בונה בדרך כלל את הקן באדמה, אך לעתים מוצאים קינים בחללים שונים כמו בקירות בתים, בארגזי תריסים וכיו"ב. הקן מורכב מחלות המונחות זו מתחת לזו במאוזן. בכל חלה שכבה אחת של תאים משושים על הרוב ופיתחם כלפי מטה. 
בתאים הקטנים בקוטר 9 מ"מ מתפתחות עמלות ובתאים הגדולים בקוטר של כ- 11 מ"מ מתפתחים מלכות או זכרים. מספר החלות גדל עם התפתחות המשפחה בחודשי הקיץ. 
החלות מחוברות ביניהן ולתקרת החלל באמצעות עמודים גליליים העשויים בעיקר מחומר אורגני כקליפת עצים, קרטון וכו' הלעוסים היטב. בחלות המרכיב העיקרי אדמה מן הסביבה, הקן נבנה מלמעלה כלפי מטה. 

בונה את קיניה בדומה לצרעה המזרחית, אך התאים קטנים יותר, שיעור הקינים הנבנים באזורי מגורי האדם גדול יותר והתאים קטנים יותר. מספר הצרעות בשני המינים יכול להגיע למאות ולאלפים הדבר תלוי במספר גורמי הסביבה והעיקריים שבהם: מזון ומספר משפחות באזור. 

בונה קנים קטנים בהרבה, גודל התאים דומה לזה של הצרעה המזרחית אך מס' החלות קטן אחד או שתיים ומספר הצרעות במשפחה בדרך כלל אינו עולה על עשרות. קני צרעת הפלך גלויים (לא באדמה) על צמחים, קירות בתים או מתחת לגגות. בניגוד לצרעה המזרחית והגרמנית, בשל המשפחות הקטנות ניתן למצוא לפעמים מספר גדול של משפחות בשטח קטן יחסית.

הדברה:

הדברת צרעות הינה עבודה למדביר בלבד.
אשר מגיע ממוגן,המדביר מרסס חומר הקוטל את הצרעות ומחסל את הקן במידי. עקיצת צרעות מסוגלת לגרום לתגובה אלרגית קשה ואף למוות.   

טכנאי הדברה מוסמך מטעם הדברות השפלה מוסמך לטפל בהדברות מסוג זה ע"י חומרים בעלי תקנים מחמירים,ובאמצעי מיגון הכרחיים לצורך טיפול במזיקים על הצד הטוב ביותר