עכבישים

העכבישים הם ממשפחת פרוקי הרגליים מסדרת העכבישניים, תפוצתם נרחבת ביותר ומוצאים בהם מגוון רב של אורחות חיים ושל התנהגויות והסתגלויות מורפולוגיות שונות ביותר ברחבי העולם.
העכבישים מהווים מרכיב נכבד במערכות אקולוגיות רבות. מאחר וכולם טורפים – בעיקר חרקים ואקריות, נודעת להם חשיבות כלכלית למשק החקלאי.

קיימים מעל 46000 עכבישים בעולם רובם נושאים בלוטות ארס אך רק כמה עשרות מינים מסוכנים לאדם, עד כה בישראל נספרו כ-600 סוגי עכבישים.
עכבישים רבים שנבדקים ונתפסים מועברים למחקרים ביולוגיים ורפואיים על מנת לבדוק את הארס ולהפיק ממנו נוגדנים.

מבחינה מורפולוגית לעכבישים שמונה עיניים ושמונה רגליים (חלקם עשרה) והם נטולי כנף, גופם מורכב מיחידת ראש חזה שאליה מחוברות כל הרגליים ומיחידת בטן המשמשת ליצירת הקורים.

רוב העכבישים צדים את מזונם באמצעות טווית קורים, הקורים הם חוטי חלבון המיוצרים מבטן העכביש, רוב הקורים בבית נמצאים בפינות ומקומות חבויים מעין האדם ובעיקר במקומות גבוהים הקשים לגישה ולניקוי בשוטף..
בגלל שלעכביש אין פה, שיטת האכילה שלו היא ארסית באמצעות נשיכה. במהלך הנשיכה הוא מחדיר את הארס שלו ושואב את עיסת הרקמות המעובדות של הטרף.
עכבישים אינם חפצים לעקוץ בני אדם אך לעיתים הם עושים זאת לצורך מגננה.
עכביש פופולארי באזור הים התיכון בכלל ובישראל בפרט הוא האלמנה השחורה, עכביש זה ניתן לזהות על פי צבעו השחור והבוהק ו-13 כתמים אדומים על גבו.
עקיצה של אלמנה שחורה עלולה לגרום לכאבי ראש, כאבי בטן, בחילות, הקאות, עלייה בלחץ דם, ופגיעה במערכת העצבים.
במקרה של עקיצה יש להימנע מתזוזה ולהתפנות במהרה אל בית החולם על מנת לקבל נוגדן ארס.

מבחינת הדברה העכבישים נתפסים פחות כמזיקים ומטרידים אלא כיותר מקום ללכלוך, זאת בשל הנטייה של העכבישים לטוות את הקורים בפינות חבויות נסתרות וגבוהות וקשים לניקוי.
ישנם כמה פתרונות לניקוי וסילוק הקורים כמו מטאטים מיוחדים להסרת הקורים ומוטות ללכידת עכבישים וניתן גם להשתמש בשואב האבק הביתי.
הדברה נחשבת נדירה יחסית אך כאשר העכבישים הופכים למטרד נהוג להזמין טכנאי הדברה מוסמך שישתמש בחומר הדברה מתאים על מנת לתת פתרון לתופעה.
טכנאי מטעם הדברות השפלה מומך לתת פתרון במקרה של מטרד עכבישים ולהשתמש בחומרים האיכותיים ביותר על מנת לטפל באירוע.